Zielona Cytadela w Magdeburgu

Grüne Zitadelle czyli Zielona Cytadela mieści się w niemieckim Magdeburgu. Ten postmodernistyczny kompleks mieszkalny zaprojektowany został przez zmarłego w 2000 roku austriackiego architekta i malarza, Friedensreicha Hundertwassera. Prace budowlane nad Cytadelą rozpoczęły się w marcu 2004 roku, a do użytku została ona oddana 3 października 2005 roku, czyli w 5 lat po śmierci projektanta.

Wbrew nazwie budowla ta jest różowa i widać w niej wiele cech charakterystycznych dla stylu Hundertwassera: unikanie ostrych linii i mnogość zaokrągleń, nieregularne ciemne fale wzdłuż fasady oraz kuliste zwieńczenia wieżyczek, a wewnątrz pokryte płytkami ceramicznymi kolumny. Projekt ten nazwany został „oazą dla ludzkości i natury w morzu racjonalnych domowisk”, gdyż wyróżnia się na tle charakterystycznej dla miast byłej NRD zabudowy – szarych, mało atrakcyjnych blokowisk. Kompleks mieści w sobie 55 mieszkań, lokale handlowe, biura, hotel na ponad 40 pokoi, przedszkole, restauracje i kawiarnie z ogródkami na wewnętrznych dziedzińcach.

www.ccsupport.pl Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami http://falonieruchomosci.pl/pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-poznan Falo wygłusza tynk akustyczny efekt echa

Od 2006 roku znajduje się tam również stała wystawa dzieł Hundertwassera.