Ziarna ziarnom nierówne

Mnogość odmian kawy powoduje, że mamy szansę nabyć ziarna o różnych walorach smakowych i zróżnicowanym aromacie. Każda odmiana ma do zaoferowania coś innego, co warto mieć na uwadze, kiedy dokonujemy zakupów.

W sklepach specjalistycznych mamy szansę nabyć rozmaite warianty kawy. Są wśród nich nie tylko kawy klasyczne, ale też aromatyzowane, dzięki którym mamy okazję wzbogacić naszą filiżankę o dodatkowe, czasami zaskakujące akcenty.

Najlepsze aromatyzowane kawy bazują w stu procentach na składnikach naturalnych i są wolne od aromatów syntetycznych. Nawet w ramach tej samej odmiany zdarzają się ziarna różnej klasy, z czego warto zdawać sobie sprawę.

Stąd jeśli kupujemy nawet najbardziej powszechną arabikę, to możemy trafić na ziarna doskonałej lub pośledniej jakości. Cena stanowi dla nas ważną wskazówkę, ponieważ im ziarna lepsze i staranniej wyselekcjonowane, tym za daną paczkę musimy zapłacić więcej.

Najtańsze kawy na rynku to zazwyczaj te ziarna, które zostały odrzucone w procesie selekcji przy pakowaniu droższych wariantów. Po szkoleniu dla baristów pozyskamy umiejętności, które pomogą nam w roztropnym wybieraniu kawy.

Znajomość odpowiednich oznaczeń, marek i nazw odmian pozwolą sięgać tylko po te ziarna, które cechują się doskonałą jakością i mają szansę zachwycić nas swoimi degustacyjnymi walorami. Bywa tak, że świetne kawy da się znaleźć nawet w supermarkecie, trzeba tylko wiedzieć, czego szukać i nie czuć oporów przed wydaniem na paczkę kawy większej kwoty pieniędzy.

Smak ma bowiem swoją cenę.