Wynajem mieszkania – za co płacić?

Ogłoszeń o wynajmie mieszkań nie brakuje na portalach internetowych. Sieć to prawdziwa skarbnica dla osób, nastawionych na znalezienie taniego lokum, jak również dla tych, którzy potrzebują apartamentu w dogodnej lokalizacji.

Warto jednak, by ani jedni, ani drudzy, skuszeni atrakcyjną ceną z ogłoszenia, nie brali w ciemno czegoś, o co dokładnie nie wypytają. Wyszczególnienie tego, za co ma płacić najemca, jest obowiązkiem wynajmującego.

To, że właściciel poda w opisie określoną kwotę, nie załatwia sprawy. Osoba, chcąca wynająć lokal, powinna wiedzieć, co wlicza się w daną sumę.

Niektórzy właściciele bowiem wliczają w „czynsz” wszystkie możliwe opłaty, jakie są potrzebne, by utrzymać lokal. Inni natomiast poza kwotą, podaną w ogłoszeniu, oczekują jeszcze od najemcy opłat dodatkowych, takich jak chociażby abonament internetowy, telewizja czy prąd i gaz.

Przyszły najemca powinien zadbać o to, by każda dodatkowa opłata została uwzględniona w umowie najmu. Dzięki temu uniknie bezprawnego podnoszenia ich wysokości przez właściciela mieszkania.

Oczywiście, nikt nie zagwarantuje mu stałej ceny za media, jednak będzie miał gwarancję stałej opłaty, idącej na konto samego wynajmującego.