Walory degustacyjne kawy

Pewnie wiele razy słyszymy, że ktoś delektuje się kawą. Czy my sami czynimy podobnie? Czy staramy się docenić smak i aromat, a nie tylko koncentrujemy się na tym, by ciemny napar podziałał na nas pobudzająco? Zawodowi bariści doskonale wiedzą, że w kawie chodzi o coś więcej. Dlatego intensywnie się szkolą, by wiedzieć o tym napitku jeszcze więcej, jak też sami oferują szkolenia, w trakcie których można lepiej poznać kawowe tajniki.

Jeśli poczujemy potrzebę, każdy z nas może wziąć w takich zajęciach udział. Jakie czynniki decydują o tym, że kawa jest znakomitym materiałem degustacyjnym? Przede wszystkim chodzi o związki aromatyczne zawarte w palonych ziarnach. Jak podkreślają specjaliści, składają się one na ponad 50 różnych nut, ale w nie w każdej kawie da się wyczuć wszystkie z nich.

Sporo zależy od konkretnej odmiany. Niektóre obfitują w akcenty owocowe, inne w czekoladowe, jeszcze inne mogą nasuwać skojarzenia z kwiatami czy gorzkim kakao. Zabawa w doszukiwanie się niuansów jest ciekawa sama w sobie.

Kiedy udajemy się do kawiarni lub baru kawowego i zamawiamy kawę, starajmy się dowiedzieć od obsługi jak najwięcej na jej temat. Skąd pochodzi, jaki gatunek reprezentuje i na jakie doznania smakowe tudzież aromatyczne możemy się nastawić. Jeśli trafiliśmy na solidnie przeszkolonego baristę, powinien on nam udzielić rzeczowej odpowiedzi, a może nawet uraczyć dłuższym wykładem na temat tej konkretnej kawy i jej specyfiki.

Gorąco polecamy, aby zainteresować się tym napojem bardziej niż to wynika z codziennej konsumpcji.