Tapicerowanie krzeseł – domowe metody

Każdy z nas czasami poszukuje odmiany. Kiedy w naszej głowie pojawia się pomysł, by coś zmienić, często znajdujemy w naszym bezpośrednim otoczeniu coś, co przydałoby się odnowić, a przynajmniej lekko podrasować. Czy jeśli chcesz zmienić coś w swoich meblach, powinieneś od razu wybrać się z tą sprawą do specjalisty? Niekoniecznie. Jeśli posiadasz ograniczone fundusze, smykałkę do ręcznych prac i odrobinę fantazji, z powodzeniem możesz samodzielnie tapicerować swoje krzesła.

Jak przygotować się do takiego zadania? Przede wszystkim należy rozmontować krzesło do takiego stopnia, do jakiego tylko będzie to możliwe. W praktyce oznacza to odkręcenie wszelkich śrub, w taki sposób, by siedzisko stało się samodzielnym elementem. To znacznie ułatwi nam pracę. Następnie należy usunąć z krzesła stary materiał.

Jeśli jednak nie masz na to czasu, nie musisz się przejmować. Nową tapicerkę można bez problemu założyć także bez zdejmowania starej. Jeśli chcesz, by twoje nowe krzesło było miękkie i wygodne, zaopatrz się w odpowiednią piankę. Należy umieścić ją między drewnianymi elementami krzesła a materiałem tapicerskim.

Najlepiej sprawdzą się tutaj odpowiednio docięte maty, które nie będą przesuwać się i zmieniać swojego kształtu pod wpływem siedzenia. Do przymocowania materiału najlepiej sprawdzi się zszywacz tapicerski. Niech nie przeraża cię fachowa nazwa – tego typu sprzęt można kupić już za kilkanaście złotych. Przyczepiając materiał do krzesła, pamiętaj, by najpierw przymocować go na brzegach, a dopiero później na narożnikach.

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób ułożysz materiał. Zadbaj o to, by na wszystkich krzesłach wyglądał tak samo. Szczególne znaczenie może mieć to na przykład w przypadku wzorów w pasy czy odznaczających się cieniowaniem.