Nauka pod okiem specjalistów

Jeśli mowa o szkoleniach dla baristów, możemy pokusić się o rozróżnienie dwóch typów takich zajęć. Jedne są adresowane do ludzi z branży, a więc osób, które zawodowo chcą się zająć lub już zajmują się serwowaniem kawy.

Również właściciele kawiarni czy barów kawowych interesują się udziałem w takich szkoleniach, aby wiedzieć, czego wymagać od swoich pracowników i jak weryfikować efekty ich działań. Poza tym to dość naturalne, że warto mieć jak najlepszą orientację w dziedzinie, którą chcemy się na co dzień zajmować i na niej zarabiać.

To jedno z dwóch podstawowych oblicz szkoleń baristycznych. Drugi typ zajęć to szkolenia lub kursy, których grupą docelową są amatorzy, a więc ludzie, którzy kawą się interesują, chętnie ją piją, ale ich życie zawodowe nie jest z nią związane.

To oczywiście może się za jakiś czas zmienić, ale co do zasady kawa jest dla nich w najlepszym razie hobby i pasją. Nic jednak nie przeszkadza w tym, aby takie osoby również poznawały tajniki palonych ziaren i tego, w co można je zamienić.

Trzeba tylko uczynić krok w tym kierunku i zapisać się na szkolenie. Jego przebieg zależy w największym stopniu od tego, kto będzie odpowiadał za stronę merytoryczną – zarówno teorię, jak i praktykę.

Zdecydowanie powinni to być specjaliści w temacie kawy, a więc bariści z wieloletnim stażem i sporym bagażem doświadczeń. Tacy ludzie są w stanie skutecznie przekazywać wiedzę i przede wszystkim mają co przekazywać.

Ich kompetencje są potwierdzone zawodowymi sukcesami i rozpoznawalnymi w branży nazwiskami, które przyciągają uczestników szkoleń.