Koncepcja inteligentnego domu

Bardzo ciekawa i dynamicznie rozwijająca się branża usług jest związana z wdrażaniem systemów domu inteligentnego, które uchodzą w tej chwili za jedne z najciekawszych i najbardziej praktycznych rozwiązań dla budownictwa jednorodzinnego. Ideą jest podporządkowanie działania szeregu typowych funkcji elektronicznym sterownikom podłączonym do centralnego komputera.

Za pomocą bezprzewodowego pilota lub wbudowanych w ściany paneli sterujących można swobodnie regulować natężenie światła w pomieszczeniach, opuszczać żaluzje lub poruszać zasłonami i wiele więcej. Ponadto istnieje możliwość zaprogramowania stosowania pewnych ustawień automatycznie o określonej porze.

Na przykład tuż po zapadnięciu zmroku uruchomi się światło w pokojach, a okienne rolety opuszczą się na dół. Działają firmy, które zajmują się montażem oraz kompleksową konfiguracją takich systemów.

Wpierw robiły one sporą karierę w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, a następnie zawitały do zachodniej Europy. Teraz z opcji domów inteligentnych można korzystać również w Polsce.