Kiedy brać kredyt mieszkaniowy?

Ludzie często zastanawiają się nad tym, kiedy najlepiej jest wziąć kredyt mieszkaniowy. Niestety, nie ma na to pytanie jednej właściwej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników. Z pewnością, nie zawsze optymalnym momentem na wzięcie pożyczki jest uzyskanie zdolności kredytowej. W dzisiejszych czasach wystarczy do tego stały dochód i to wcale nie jakiś wygórowany. W wielu sytuacjach lepiej jest jednak nieco odczekać.

Zmienić mogą się przecież ceny nieruchomości albo nasze zarobki. Pamiętajmy o tym, że najważniejszą kartą przetargową w rozmowach z bankiem jest nasz wkład własny, czyli zaoszczędzone pieniądze. Im będzie ich więcej, tym mniej będziemy musieli pożyczać, no i mniej spłacać. Czasami warto więc poczekać jakiś czas, zgromadzić większy kapitał, żeby w konsekwencji uzyskać lepsze warunki w banku. Oczywiście, na decyzję o wzięciu kredytu mieszkaniowego wpływ mają również czynniki pozaekonomiczne.

Mieszkanie we własnych czterech kątach ma dla wielu z nas znaczenie psychologiczne – po prostu dobrze się z tym czujemy.