Żadna porządna kawiarnia czy bar kawowy nie może bazować na osobach przypadkowych. Umiejętność przyrządzania dobrej kawy, znajomość niuansów i zdolność zainteresowania klienta tematem – to cechy, które są dziś obowiązkowe. Oczywiście bywa z tym różnie, ponieważ wiele osób marzy o założeniu własnej kawiarni, jednak nie każdy ma świadomość tego, z jakimi wyzwaniami się to wiąże. Personel, którego wiedza będzie ograniczać się do mechanicznej obsługi ekspresu nie wystarczy, aby serwować w takim miejscu znakomitą kawę. Dlatego właśnie trzeba stawiać na baristów lub stać się nim samemu. Szkolenia dla baristów są godne polecenia osobom, które chcą otworzyć kawowy biznes, ale nie czują się do końca na siłach.

Fascynacja tematem kawy i samodzielna skłonność do poszerzania wiedzy na jej temat z pewnością pomogą przejść przez kurs bezboleśnie. Warto wybrać zajęcia prowadzone przez znakomitych specjalistów, bo tylko tacy będą w stanie poprowadzić nas przez zagadnienie z dobrym rezultatem. Mając potrzebne kwalifikacje można na własną rękę nieść kaganek kawowej oświaty. Warsztaty baristyczne dla klientów mogą być jedną z atrakcji i dodatkową ofertą nowej kawiarni. Można się również pokusić o organizowanie prelekcji dotyczących kawy, pokazów jej przyrządzania na wiele sposobów. Część kawiarni poszerza przy tym swoją ofertę i proponuje gościom nie tylko doskonałą kawę, ale także rzemieślnicze piwo.

Tym samym dobrym pomysłem staje się na przykład połączenie degustacji kawy z degustacją piw uwarzonych z dodatkiem szlachetnych ziaren – przede wszystkim Coffee Stoutów.